200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » Pekmez

resimKonu
 

Sizlere Atatürk Üniversitesi Gıda Mühendisi ihtisasımda aynı zamanda bitirme projem olan Soğuk pres Keçiboynuzu Özü Pekmezi hakkında geleneksel işleme prosesine değinmek istedim (Prof.Dr.Fevzi Keleş Hocam'a Saygılarımla); sizlerden gelen istekler doğrultusunda .

Hepimizin bildiği gibi pekmez yapılırken; pekmezi yapılacak olan meyvelerin sıkılarak elde edilen suyu bir kazana konulur ,koyulaşana kadar saatlerce Açık kazanlarda 130-160 C ye varan yüksek sıcaklıklarda meyvenin çesidine göre kaynatılır. İşte bu yüksek ısıda meyvelerin içinde bulunan doğal meyve şekerlerinin (glukoz,fruktoz) yanması ile Maillard reaksiyonu sonucunda ürün olarak HMF(Hidroksimetil furfural) dediğimiz kanserojen,yanık-karamelize atık bileşenler içeren; zararlı madde-maddeler oraya cıkmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafindan max 5-10mg/L ye izin verilmektedir ki açıkta kaynatılarak elde edilen pekmezlerde bu değer 200mg/L nin üzerinde çıkmaktadır.

Gelelim Soğuk pres-vakum dediğimizde metoda:
Bu metodla pekmezi-özü elde edilecek olan meyveler-suları ile özel vakumlu yani havası alınmış (evlerdeki düdüklu tencereler gibi) özel çelik kazana alınır. Vakum altında yani max 40-45 C de kaynatılarak özleri elde edilir. Bu şekilde meyvede bulunan doğal şekerlerde Yüksek ısılara maruz kalmadıkları için herhangi bir zararlı bileşen oluşmaz. Dolayısıyla zararlı maddeler oluşmadığı gibi; meyvelerde bulunan asıl pekmez tüketim sebebimiz olan yararlı bileşenlerde(Ca,Fe,P,Mg gibi mineraller) de kayıplar asla olmaz.

Soğuk pres dediğimiz Vakum altında elde edilen Keçiboynuzu özü-pekmezi tam bir besin deposudur.Calsiyum,Magnezyum,Demir,Fosfor minerallerinin yanı sıra A,B,E gibi doğal vitaminleri de bolca içermektedir. Yüksek Fe,Ca içeren pekmez-özlerin Süt ve süt ürünleriyle birlikte tüketilmemesi vücut tarafından emilimi-absobsiyonu engellediği için tavsiye edilmez.(Yani pekmez-özleri yoğurt veya süt ile birlikte tüketmeyeceğiz.)

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır