200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » Yulaf Hakkında

resimKonu
 

YULAF UNU, EZMESİ ve KAVUZU yani KEPEĞİ

Yulaf yani Avena Sativa uzun taneli ülkemizde kaliteli olarak yetiştirilebilen çok kıymetli bir tahıldır.

Ülkemize ait yerli yulaf küçük taneli ,koyu renkli ve kavuz yani kabukludur ve Ezmesi yapılırken çoğu ayrılamaz. İthal yurtdışından gelen yulaflar ise iri,kabuksuz ve beyaza yakın açık renktedir.Yıllardır bilimsel kanıtı olmadan medyada hayvan yemi olarak tüketildiği belirtilerek Gıda olarak tüketimde kıymeti bilinememiştir.Bunun nedeni; Yulaf unu Gluten içermez(çapraz bulaşma madurudur!) hazırlanan hamuru şekil verirken gereken elastikiyete sahip olmadığından ekmek vs. yapımında verimli olmamasıdır.O nedenle gida alaninda yulafa gereken değer verilmemiştir.

Fakat son yıllarda yapılan besin analizleri ile yulafın yüksek protein oranı, Omega 3-6 yağ asitleri , Calsiyum, Demir, Fosfor, Potasyum , Çinko , Selenyum gibi mineralleri ile B1,B2,B3,B5,B6,B19 Vitaminleri açısından tam bir kaynak olduğu ortaya çıkınca kıymeti anlaşılmıştır.Dünya Sağlık Örgütü yulafta bulunan proteinin süt,et ve yumurtadaki kadar önemli olduğunu açıklamaktadır.

Yerli organik Yulaf tanesinden ; Dış kavuz dediğimiz kısım zor ayrıldığı için Kepeği bile tüm besinleri içerir. En önemli özelliği ise tüm tahıllarda bulunan Embriyo yani Ruşeym Kısmının Yulaf tanesinin anatomik yapısı gereği ayrıştırılamıyor olmasıdır.
Dolayısıyla tüm yulaf ürünleri yani Yulaf Ezmesi, Yulaf unu, Yulaf kavuzu içerisinde Ruşeymi de bulundurmaktadır.Bu nedenle Yulaf tanesi un, ezme gibi işlenirken tane kırıldığı anda ruşeym yani embriyo da kırıldığı için mamullerin tadında zor fark edilen bizim sadece analizlerle bulabildiğimiz ruşeymden gelen çok hafif bir acılık mevcuttur.
Ancak bu fabrikasyon yöntemlerle işlenirken acılık alma-tavlama dediğimiz bir işlem ile giderilir; Fakat bu işlem yulafa doğallığını kaybettirir, besin değerini azaltır çünkü bir nevi rafinasyon işlemidir.O nedenle organik Yulaf ununu aldığınızda eğer siz farkedebilirseniz ki cok zordur; evinizde fırında tepsiye sererek 50 C de 10 dak. tutarak bunu giderebilirsiniz ki bence gerek de yok çünkü zaten pişirme esnasında yok olur

Yulaf ununu tüm un gereken yiyeceklerde kullanabilirsiniz , ancak ekmek gibi şekil vermeniz gereken yiyeceklerde ise buğday unu ile(1/3 yulaf) karıştırmanızı tavsiye ederim.

Yulaf Ezmesini ise kahvaltılarda , çorba, kek, kurabiye gibi tüm yiyeceklerde kullanabilirsiniz. Ayrıca yine yulafın kavuz yani dış protein-vitaminli kısmını da yine herşeye katarak yiyeceklerinizin besin değerini artırabilirsiniz.
Sevgiyle Hoşçakalın ????

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Saime Çufa
14 Nisan 2019
Yulaf unu acı idi, iki kez aradım sizi, kabuklu olduğu İçin öyle normal dediniz, halbuki yulaf unu acımış ve siz 6 aylık bebeğime yedirmeme neden oldunuZ

Mustafa Karagöz
01 Kasım 2018
15 Ekim 2018 tarihli siparişimde almış olduğum yulaf ununda acılık var daha önce aktardan almış olduğum yulaf ununda acılık yoktu... yine keçi boynuzu ununda da acılık mevcut .. buraya yazmayacaktım fakat bi iletişim mailinizi bulamadım.. konu hakkında bir açıklama bekliyorum

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır