200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » Tam Pirinç Unu

resimKonu
 

Sizlerden gelen istekler doğrultusunda Tahıl ders kitaplarımdan(Sayın Prof. Dr Zeki Ertugay Hocam'a Saygılarımla) kısaca Pirinç ve ununa değinmek istedim.

Pirinç bilindiğinin aksine çok besleyici özellikle dışında bulunan kavuz yani kabuk kısmı sadece kepek değil besin deposu olan bir tahıldır. Tam Pirinç Unu işte direk çeltik yani kavuzlu-besleyici tam pirincin değirmende öğütülmesiyle elde edilir ve çok besleyicidir. Sadece Pirinç Unu ise yararlı dış kısmı ayrılmış Nişasta içeriği yüksek beyaz iç kısmın öğütülmesiyle elde edilen lekesiz beyaz besin değeri düşük undur.

Ülkemizde yerli organik sertifikalı tohumdan pirinc yetistirilmekte ve bundan elde edilen organik sertifikali pirinc unu tercih edilmedilir. Taze öğütülüp paketlenmeli ve üretim tarihi yeni olamalıdır.Marketlerde satılan çoğu Pirinç Unu sanılan aslında Şeker(sakkaroz,destroz veya maltoz) ihtiva eden şekerli mamalara dikkat edilmeli zararlı olan bu maddeler bebekler için asla tercih edilmemelidir. Sanırım hepimizin temin edebildiği ilk karşılaşıp Pirinç unu sandığı da sadece bu zararlı karışımlardır.

Pirinç (oryza sativa) Tahılgiller familyasından sıcak bölgelerde mevsiminde yetişen bir bitkidir.

Gluten içermeyen pirinçte, bol miktarda nişasta ve vitaminler vardır. Pirinç kabuğundan tabii phytine elde edilir. Bu Madde, gelişmeye yardımcı olur. Zihin açıklığı sağlar.

Kabukları-kavuzları bol Vitaminlidir. Kabuklu tanelerin yüzeyini çevreleyen protein, yağ, tiyamin (B1 vitamini) niyasin (nikotinik asit), riboflavin (B2 vitamini), demir ve kalsiyum'ca zengindir, Geriye kalan iç kısım nişasta'ca zengindir.
Kabuğu çıkarılmamış pirince çeltik denir.

Pirinç su içinde yetiştirilen tek tahıl bitkisidir. Diğer tahıl bitkileri su içinde uzun süre yaşayamayıp canlılığını yitirdiği halde, pirinç suda Erimiş Oksijeni(serbest radical Ozon) kullanarak gelişir. Yüksek besin değerini buradan alırım.

Dünya Sağlık Örgütü tarafindan Bebeklere ilk verilebilecek tahıl olarak belirlenmiştir. İşte bu besleyici Glutensiz tahıllar arasında sindirimi en kolay olan tam pirinç unu Dr nuza danışmak suretiyle verilebilir.

Organik Tam Pirinç Unu ile mamalar(1 çay bardagı sıvı için 1 tatlı kaşığı), muhallebiler , kahvaltı karışımları, Bisküvi, çorba gibi bir çok yiyeceği bebeğinize hazırlayabilirsiniz.

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır