200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » Ruşeym Nedir?

resimKonu
 

RUŞEYM; Mezunu olduğum Atatürk Üniversitesi Gıda Mühendisiği bölümünde, Tahıl Hocalarımın "Buğdayın sarı altın Kısmı "diye bahsettiği; Buğdayın Embriyosu yani tohumu olan ve ona ait tüm genetic bilgileri taşıyan en önemli,kıymeli,besleyici kısmıdır.

Ruşeym Tahıllılarda bulunur en kolay elde edilebileni Buğday Ruşeymidir; Mesala Yulafın Ruşeymi yani embriyosu ayrıştırılamaz o nedenle yulaf ruşeymlidir ve un elde edilirken yulaf tanesinde embriyo kırıldığı andan itibaren tadı hafif acımsı hale gelir. Bu fabrikalarda tavlama denen bir işlem ile giderilir ama makbul olanı besin değeri açısından işlem görmeden tüketmektir.

?İşte tüm el yapımı makarna , mantı ve çorba çeşitlerimize %5-20 oranında kattığımız ruşeym hakkında merak edilenler dostlar.

?Ruşeym; buğdayın embriyosu yani tohumudur ve en değerli tahılı tahıl yapan kısmıdır.

?Ruşeym yani Buğday Özü 1000 kg buğdaydan sadece 1 kg Ruşeym çıkabiliyor.

?A, E, B1,B6,B12 Vitamini, Fosfor, Folikasit, Demir ve Magnezyum açısından oldukça zengindir.

?Ve özellik bu çok faydalı besin olan Ruşeym mümkün olduğunca Çiğ tüketilmelidir.

Eğer sade Ruşeym yüksek ısılarda(kavurma) gibi teknolojik ısıl işlem görürse faydalı bileşenleri zarar görür.

?Piyasada satılan Beyaz Rafine Unlar işlem gördükleri için yani Özellikle de buğdayın kabuk ve Ruşeym kısmından ayrıştırıldığından besleyici öğeler bulunmamaktadır.

Gıda üretim ve paketlemesi o kadar hassas bir iştir ki ; Bilgi , İtina ve hijyenik ortam-ekipman ayrıca da eğitimli personel gerektirir.

?Ayrıca 100gr paketleyerek satışa sunduğumuz Ruşeym ile özel-katkısız gıdalar da hazırlıyoruz. Ve hatta bizim Tarhanalarımız da bile Ruşeym bulunmaktadır bilginiz olsun.

Sizlerinde Sonsuz destekleri ile; Üniversiteden mezun olduğumdan beri hayalim olan Doğal-Organik Gıda çalışmalarımı 2010 yılından beri kendi iş yerimde sonrasında da Allah'a çok şükür Vitma markamız ile işletmemizde gerçekleştiriyoruz.

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Saime Çufa
30 Mayıs 2019
Ruseym aldim sizden, uretim tarihine 3 ay eklenmis, 3 ay icinde tukeyin denilmis Ayrica ruseymki irmik aldim, onuda 6 ay icinde tuketin demisdinuz Bu celiski nedir

Tuğba Yıldırım
11 Aralık 2018
Uzmanların anlatımında su an yediğimiz yada üretilen buğdaylar genetiğiyle oynanmış ve sağlıksız olduğu için Ruseymin çok daha tehlikeli olduğu vurgulanıyor???

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır