200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » Peyniraltı Suyu

resimKonu
 

Sıkça sorulan Üniversitede başlı başına bir ders konusu olan Süt serumundan kısaca bahsedelim.Evde Yapımı oldukça kolay olan Peyniraltı suyu şöyle elde edilebilir:

1 litre süt kaynayınca içerisine 1 yemek kaşığı limon veya sirke eklenir, karıştırılır ve pıhtılaşınca altı kapatılır. Ilıyınca buzdolabında 7-8 saat bekletilir ,sonra süzülür elde edilen pıhtı süt kesiği yani Lor peyniridir çıkan yeşilimsi sıvı ise Peyniraltı Suyudur. (Eğer Limon,sirke fazla katılırsa elde edilen Peyniraltı suyu cok ekşi olur.) Elde edilen Peyniralti suyunu buzluk poşetlerine doldurulup buzlukta saklayabilirsiniz.

Bebekler ve kendiniz için hazırladığınız çorba, mama,kek, muhallebi gibi tüm yiyeceklerinize ekleyerek besin değerlerini artırabilirsiniz.

1 kibrit kutusu kadar donmuş Peyniraltı suyu yaklaşık yarım litre süt/yoğurda eşdeğer besin içeriğine sahiptir.Protein,Elzem Vitaminler ve Kalsiyum açısından oldukça zengin olan bu su, eski zamanlarda yiyecekleri korumak için kullanılırmış şimdi ise bir çok gıdaya besin değerini artırmak için eklenmektedir.Doğal şartlarda ve gerekli hijyen koşullarında elde edilmiş peynir altı suyu probiyotik adı verilen sindirim sistemini destekleyen bakteriler yönünden de zengindir.İçinde bulunan laktoferrin isimli bir enzimin antibiyotik etkisinden dolayı vücutta mikropların üremesini durdurduğu dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirlenmiştir.Günümüzde gıda endüstrisinde peyniraltı suyunun tozu bile elde edilip kullanılmaktadır.

Sağlıklı Gıdalarla Besleneceğiniz Güzel Günler Dilerim.

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
fate erbil
21 Kasım 2018
Sirke yada limon yerine yoğurt kullansak Olmaz mi

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır