200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » Pekmez

resimKonu
 

Sizlere Atatürk Üniversitesi Gıda Mühendisi ihtisasımda aynı zamanda bitirme projem olan Soğuk pres Keçiboynuzu Özü Pekmezi hakkında geleneksel işleme prosesine değinmek istedim (Prof.Dr.Fevzi Keleş Hocam'a Saygılarımla); sizlerden gelen istekler doğrultusunda .

Hepimizin bildiği gibi pekmez yapılırken; pekmezi yapılacak olan meyvelerin sıkılarak elde edilen suyu bir kazana konulur ,koyulaşana kadar saatlerce Açık kazanlarda 130-160 C ye varan yüksek sıcaklıklarda meyvenin çesidine göre kaynatılır. İşte bu yüksek ısıda meyvelerin içinde bulunan doğal meyve şekerlerinin (glukoz,fruktoz) yanması ile Maillard reaksiyonu sonucunda ürün olarak HMF(Hidroksimetil furfural) dediğimiz kanserojen,yanık-karamelize atık bileşenler içeren; zararlı madde-maddeler oraya cıkmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafindan max 5-10mg/L ye izin verilmektedir ki açıkta kaynatılarak elde edilen pekmezlerde bu değer 200mg/L nin üzerinde çıkmaktadır.

Gelelim Soğuk pres-vakum dediğimizde metoda:
Bu metodla pekmezi-özü elde edilecek olan meyveler-suları ile özel vakumlu yani havası alınmış (evlerdeki düdüklu tencereler gibi) özel çelik kazana alınır. Vakum altında yani max 40-45 C de kaynatılarak özleri elde edilir. Bu şekilde meyvede bulunan doğal şekerlerde Yüksek ısılara maruz kalmadıkları için herhangi bir zararlı bileşen oluşmaz. Dolayısıyla zararlı maddeler oluşmadığı gibi; meyvelerde bulunan asıl pekmez tüketim sebebimiz olan yararlı bileşenlerde(Ca,Fe,P,Mg gibi mineraller) de kayıplar asla olmaz.

Soğuk pres dediğimiz Vakum altında elde edilen Keçiboynuzu özü-pekmezi tam bir besin deposudur.Calsiyum,Magnezyum,Demir,Fosfor minerallerinin yanı sıra A,B,E gibi doğal vitaminleri de bolca içermektedir. Yüksek Fe,Ca içeren pekmez-özlerin Süt ve süt ürünleriyle birlikte tüketilmemesi vücut tarafından emilimi-absobsiyonu engellediği için tavsiye edilmez.(Yani pekmez-özleri yoğurt veya süt ile birlikte tüketmeyeceğiz.)

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Ayşegül Ersoyak
01 Mayıs 2020
Merhaba bebegim 5aylik doktorumuz ek gidaya gecebilirsiniz dedi pekmez olarak hangi pekmezi almaliyim alisverisi tamamlamak uzereyim hangi pekmezi onerirsiniz yeni ek gida icin

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır