200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » Kurutulmuş Gıdalar

resimKonu
 

En eski ve sağlık muhafaza şekillerinden bence en önemlisi olan Kurutulma işlemidir.Kurutulmuş Sebze ve Meyvelerden bahsederken öncelikle 30 gr Kurutulmuş Sebzenin 1 porsiyon Taze Sebzeye Eşdeğer olduğu belitmek isterim. Bu nedenle özellikle bebek ve bizlerin beslenmesinde başvurabileceğimiz en iyi yöntemlerdendir.

Sebze ve Meyveleri besin değerlerini en az kaybederek Sağlıklı muhafaza sekli kurutarak ve dondurarak saklamaktır.Besinlerin kurutularak saklanması, besinlerde bulunan fazla suyun uçurularak, besinleri bozan küçük canlıların yani bakterilerin faaliyet gösteremiyecekleri bir duruma getirilmesidir.Hemen hemen sebzelerin hepsi, meyvelerin ise çoğunu kurutmak mümkündür. Ayrıca mantar da sebzelere oranla biraz daha uzun süre kurutularak saklanabilir.

Meyve, sebze ve öbür sulu besinler bünyelerindeki fazla sudan dolayı uzun süre saklanamazlar. Çünkü fazla su, besinleri bozan bakteri,mantar,küf ve mayaların üreyip yaşaması için elverişli bir ortamdır. Bu zararlı ortamın yok edilmesi, meyve, sebze ve diğer bazı besinlerin bileşimlerindeki fazla suyun uçurulmasıyla yani o besinlerin kurutulmasıyla mümkündür.Kurutulacak olan sebze-meyveler iyice yıkanıp çekirdek vs. ayıklandıktan sonra belirli bir ısıda özel fırınlarda 40-45 C de veya gölgede kurutulurlar. Evlerde ise gölgede az miktarda sebze-meyveleri ince dilimler halinde veya bölerek temiz örtü-tülbent serilmiş tepsilere yayarak yapabilirsiniz.Kurutma işlemi ne kadar hızlı ve güneş görmeden olursa gıdada ki besin kayıpları o kadar az olur.Kurutulmuş gıda da amaç fazla suyu uçurup uzun süre saklayabilmektir. Dolayısiyle su uçar fakat minerallerinde ve esansiyel madderde hiç kayıp olmaz vitaminlerde ise ışığa bağlı biraz kayıp olur buda karanlık özel kurutma dolaplarında önlenir.Kurutulmuş gıdalarda daha az porsiyonda daha fazla besin ögeleri vücuda alınmış olur.En önemli besin ögeleri ; Tiamin (B1), Riboflavin (B2), Niasin ,Retinol (A), Pridoksin (B6), Askorbik asit (C), Folik asit(B12) ,Selenyum Magnezyum (Mg), Potasyum (K), sodyum (Na), Fosfor (P), Çinko (Zn), Demir (Fe),Ca ve Bakır (Cu)'dır.

Özellikle Kurutulmuş yiyeceklerde Kurutulmuş doğal sebzelerinizi-meyvelerinizi buzdolabında 4-5 ay sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.
Sebzeleri kullanmadan önce ılık suda bekletip ve haşlayarak kolayca pişmesini sağlayabilirsiniz.

Çorbalara,soslara,et yemeklerine kurutulmuş sebze ekleyerek besin değerlerini artırabilirsiniz ; hem de mevsimi olmayan sebzeleri mevsimindekine yakın sağlıklı bir şekilde tüketmiş olabilirsiniz.

Sevgiyle Hoşçakalın ????

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır