200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » İrmik

resimKonu
 

Çok yararlı bir besin kaynağıdır. Tahıl tanelerinin yani bu buğday ve mısırın 30-60 mesh inceliğinde değirmenlerde öğütülmesi ile elde edilir.

Buğday irmiğinde; Lipoksidaz aktivitesi düşük olan Sert yani İç Anadolu (Tr.)Tritucum Durum Buğday tanelerinden elde edilen irmik besin değeri açısından en zengindir. Diğer buğdaylardan elde edilen irmikler besin kalitesi açısından düşük olduğu için pek tercih edilmez.

Peki Siz bunu nasıl fark edebilirsiniz ; Durum Buğday Irmigi Sarımsı diğer düşük kalite buğday irmiği ise beyaz renktedir.

İrmik elde edilirken inceliği yani tane büyüklüğü cok önemlidir. Bebekler için özel ince taneli olan diğer kullanımlarda ise kalın-iri taneli olan kullanılmalıdır.

Tritikum Durum Buğday Irmiğinin protein(gluten) değeri yüksek ayrıca; (VitaminB1)Thiamin, (VitaminB3)Niasin, (VitaminB2)Riboflavin, Demir ve Calsiyum açısından da zengindir.

İrmik elde edilme aşamalarını kısaca anlatacak olursak; Durum Buğday taneleri önce yabanci çöp vs. den ayıklandıktan sonra iyice yıkanır. Sonra özel şasörlü diyafram-değirmenlerde öğütülür.İrmik ve bulgur besin değeri açısından aynıdır çünkü ikisi de az önce bahsettigimiz yüksek kaliteli buğdaydan elde edilir. Tek farkları tane iriliği ,bulgurun haşlanması ve kullanım alanlarıdır.

İnce bebek irmiği sindirim açısından una eşdeğerdir; fakat marketten aldığımız iri taneli irmik ise bulgur gibi biraz daha fazla sindirim enzimi gerektiren ,geç sindirilebilen irmiktir.Yani elde edilme ve sindirilebilme özelliklerini sıralayacak olursak ; birinci sırada Un sonra Bebek İrmik daha sonra klasik İrmik ve ince Bulgur, en son da iri taneli bulgur gelir.

İrmik çiğ olarak tüketilemez mutlaka su,sebze, kemik suyu,süt gibi sıvılarda pişirmek suretiyle tüketilebilir. 1 çay bardağı sıvı için 1-2 tatlı kaşığı irmik kullanılır. Bu yararlı besini Gluten hassasiyeti olmadığı sürece mutfağınızdan ve sevdiklerinizden eksik etmemenizi naçizane tavsiye ederim.

Atatürk Üniversitesi Gida Mühendisliği Tahıl Teknolojileri Hocalarım Prof.Dr Zeki Ertugay ve Prof.Dr Adem Elgün Saygılarımla.
Sağlıklı Gıdalarla Besleneceğiniz Güzel Günler inşallah

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır