200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » Gıda Güvenliği

resimKonu
 

En çok sorulan merak edilen konulardan birine minicik değinmek istedim.

Gıda güvenliği ; bir gıdanın tarladan-çiftlikten itibaren masamıza Sağlıklı olarak ulaştırılması için alınan tedbir, yapılan analiz-ölçümlerin tamamıdır. Yani Guvenilir Gıda dediğimiz de; hiç bir zararlı madde içermeyen, uygun şartlarda hazırlanmış ve bunlarında belgeler(Üretim izin belgesi,Organik Belgesi,TSE Belgesi) ile ıspatlanmış olması gerekir. Gıda güvenliği; Eğitimli kişilerce Sadece gıdanın kendisini değil amlabajından muhafazasına kadar sağlığa uygunu olduğunu garanti altına alır.
Gıda güvenliği tarlada tarım ilacı,Pestisid,büyüme hızlandırıcı hormon vs. ile çiftlikte süt-etlerde ise Antibiotic madde, hormone, yine koruyucu madde ve diğer gıdalarda ise koruyucu-katkı-boya maddesi-lezzet ve yapı düzenleyici gibi zararlı maddelerden gıdayı koruyan bir sistemdir.

Alişveriş yaparken aldığımız ürün etiketlerinde ve firma belgelerinde mutlaka yukarda saydığımız belgeleri isteyerek guvenilir gıdalara ulaşabiliriz.Hepimizin sevdiklerine yedirebilmek için Sağlıklı gıda arayışında olduğu şu günlerde; internet üzerinde evlerde-köylerde yapılıp Doğal, Köy ürünleri, vb. isimlerle tüketiciyi aldatmaya yönelik ve hiçbir denetime tabi olmayan gıdalar satılmaktadır. Biz bilinçli tüketicilere düşen görev ise etiket okumak,araştırıp alişveriş yapmaktır.

Peki bir gıdanın Sağlıklı yani Güvenilir Gıda olduğunu tüketi gözüyle nasıl anlayabiliriz.
Birincisi ürün etiketlerinde Tarım-Gida Bakanliğının TC-0-kodu ile başlayan numara bulunmak zorundadır ve bu numaranın doğruluğunu da www.tarım.gov.tr den kontrol edebilirsiniz. Ayrıca aldığınız markaya ait tescilli Organik Sertifika mutlaka isteyiniz. Yine işletmeye ait TSE Kalite sistem belgesi de o gıdanın izlenebilirliğinin analizler, denetimlerle garanti altına aldığının bir ıspatıdır.Ve gerek markette gerekse internette şüphe ettiğiniz,madur olduğunuz gıdaları da ALO 174 GIDA İHBAR hattına bildirebilirsiniz ki denetim neticesi bile tarafınıza bildirilmektedir.

Eğer bizler bilinçli olursak merdivenaltı-sahte-tehlikeli üretim yapan yerlerden alişveriş yapıp onlara destek olmazsak ve gerekli bildirimleri yaparsak kendi ellerimizle güvenilir gıda bulmamız kolaylaşacaktır.

Sağlıklı Gıdalarla Besleneceğiniz Güzel Günler dilerim.

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır