200TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!!

» Makaleler » Blog » Evde Konserve Yapımı

resimKonu
 

Epeydir değinmek istediğim tam mevsimi olan, çok acil bir konu aslında konserve hazırlama ve tehlikeleri.

Sebze ve meyeleri taze-mevsiminde tüketmek en doğrusu aslında ama bizler; lezzetli yaz domatesini kışında yemek isteyince konservecilik diye bir Gıda muhafaza yöntemi geliştirdik biz Gıda Mühendisleri olarak.Konserve ,bir yiyeceği havasız bir ortamda pastörize - sterilize ederek uzun süre saklama yöntemidir.Pastörizasyon ise özel ısıl işlem ekipmanları Otoklav ile yapılan 110-120 C de zararlı bakterilerin öldürmesi işlemidir.Sterilizasyon ise 130-140 C de zararlı bakterilerin ve onların sporlarının(yani çoğalma yapan) özel ekipmanlarla yok edilmesi işlemidir.

Evlerde konserve hazırlarken ise pastörizasyon yapılmaya çalışılmakta olup o da tam anlamıyla yapılması zor olan bir işlemdir. Konserve hazırlamada zaten asıl önemli olan Sterilizasyon işlemidir bunuda evde yapabilmek mümkün değildir. Yani sadece zararlı bakterilerin ölmesi yeterli değil asıl önemli olan sporlarının yok edilebilmesidir.?
Evde Açık tencerede gıda dolu kavanozları kaynatarak pastörizasyonu yapmaya çalışırken eğer kaplarınızda, sebze-meyvelerinizde,kavanoz ve kapaklarında iz miktarda da olsa zararlı bakteriler kalmış-bulaşmış olabilir. Zaten ev şartlarında işlem de tam yapılanadığı için bekleme süresince üreme devam edeceği için ciddi zehirlenmeler meydana gelebilir. Çünkü konservecilik de asıl mühim olan Pastörizasyon değil yukarda da söz ettiğimiz gibi Sterilizasyondur. Gıdaları uzun süre konserve olarak muhafaza edebilmek Sterilizasyon işlemi ile mümkün.

O nedenle benim tavsiyem ne kadar sirkeli sularda bekletseniz de; sıfır kavanoz-kapak da alsanız Clostridium Botilinum adi verilen zararlı bakteriler HAVADAN ,DOĞADAN, pazardaki ELLERDEN ve bir çok yolla bulaşabilir.Gıda ve malzemeleri Temizlemek ayrı bir şey Hijyenik hale getirmek ise ayrı bir işlemdir.Tam Sterilize edilmemiş konservelerde bekleme (3gün-6 ay) sırasında oluşan bakteriler sebebiyle ölümle sonuçlanan ciddi zehirlenmeler olabilir.

Mevsiminde taze sebze ve meyve tüketimi hem besin değeri açısından hem de bu tehlikeler açısından en doğrusudur. Fakat konserve değil de buzdolabının derindondurucu bölümünde muhafaza etmek hem besin değeri açısından hemde Gıda güvenliği açısından daha sağlıklıdır. Sebzeleri güzelce yıkayıp kuruttuktan sonra özel poşetlerde ağzı kapalı olarak büyün haldeki 3 ay,dilimlenmiş olanları 2 ay besin değerini yitirmeden saklayabilirsiniz. Yine sebzeleri gölgede kurutup saklamakda oldukça besleyici ve Sağlıklı bir Gıda muhafaza şeklindir.

Yani Sağlıklı gıdalarla beslenmek istiyorsanız Konserve yapmayın ve Hazır konseveleri de tüketmeyin.Taze mevsiminde ,kurutarak veya dondurarak muhafaza ve tüketim şekillerini tercih edin????.

Sağlıklı Gıdalarla Besleneceğiniz Güzel Günler Dilerim.????

» Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır